Spánková apnoe: Když vám noc krade dech
Co je spánková apnoe?
Znáte to, když se v noci pořádně nevyspíte? U spánkové apnoe je to na denním pořádku. Jde o dost nepříjemnou poruchu, při které člověk během spánku přestává pravidelně dýchat. Tyto výpadky dechu můžou trvat pár vteřin, ale taky klidně několik minut, a to se během noci děje pořád dokola.
Když se svaly v krku povolí, zablokují průchod vzduchu do plic - a právě to je ta potíž. Tělo na nedostatek kyslíku reaguje tak, že mozek člověka částečně probudí, aby se zase rozběhlo dýchání. I když si těchto mikrosprobuzení většinou ani nevšimnete, kvalitní spánek je v háji.
Existují dva druhy téhle poruchy. První je obstrukční apnoe, kdy prostě něco fyzicky brání průchodu vzduchu. Druhá, centrální apnoe, vzniká kvůli tomu, že mozek správně neřídí dýchání. Největší riziko mají lidi s nadváhou, starší osoby, kuřáci a ti, co si rádi přihnou. Svoji roli hrají i geny.
Pokud se apnoe neřeší, může to pěkně zavařit vašemu zdraví - od vysokého tlaku přes problémy se srdcem až po cukrovku nebo deprese. Proto je fakt důležité zajít k doktorovi, když máte podezření, že něco není v pořádku.
Příznaky a projevy
Když někdo trpí spánkovou apnoe, jeho život se může změnit k nepoznání. Během noci se ozývá hlasité chrápání, které ruší nejen ostatní, ale hlavně signalizuje vážný problém. Lidé s touto poruchou se v noci často probouzejí s pocitem dušení a zoufale lapají po dechu. Přes den jsou pak jako tělo bez duše - neustále ospalí, unavení a nemohou se na nic soustředit. Není divu, že je často trápí bolesti hlavy, jsou podráždění a mají sklony k depresím. A to není všechno - když se spánková apnoe neléčí, může časem přivodit další zdravotní potíže jako problémy se srdcem, vysoký tlak nebo dokonce cukrovku.
Typy spánkové apnoe
Spánková apnoe je zákeřná porucha, která lidem komplikuje kvalitní spánek. Nejběžnější formou je obstrukční spánková apnoe, při které dochází k opakovanému uzavření dýchacích cest během noci. Většinou za to může ochablé svalstvo v krku, nadváha nebo třeba vrozeně užší dýchací cesty. Méně častá je centrální spánková apnoe, kde problém vzniká v mozku - ten totiž přestává vysílat správné pokyny k dýchacím svalům. Tenhle typ se objevuje třeba při problémech se srdcem, nervových onemocněních nebo jako vedlejší účinek některých léků. No a pak tu máme ještě smíšenou spánkovou apnoe, která v sobě spojuje příznaky obou předchozích typů.
Spánek je jako oceán, do kterého se noříme každou noc. Spánková apnoe je jako neviditelná chobotnice, která nám brání v dosažení klidných hlubin a dusí nás svými chapadly.
Radek Novotný
Rizikové faktory a příčiny
Spánková apnoe není jen tak obyčejný problém - je to složitá záležitost, která může mít spoustu různých příčin. Když se nad tím zamyslíme, největší riziko představuje nadváha. Hlavně tuk kolem krku může způsobit, že se dýchací cesty zúží a člověk má pak problémy s dýcháním ve spánku. S věkem to bohužel není o nic lepší. Jak stárneme, svaly v krku přirozeně ochabují, což může vést k problémům s průchodností dýchacích cest. Někdo má prostě smůlu už od narození - spánková apnoe se totiž může dědit v rodině. Kuřáci to mají ještě těžší, protože cigarety poškozují dýchací cesty a kvalitu spánku. Pozor by si měli dávat i ti, co si rádi dají skleničku nebo berou léky na spaní - tyhle věci totiž uvolňují krční svaly a ztěžují dýchání. A to není všechno - existuje spousta dalších spánkových potíží jako nespavost, neklidné nohy nebo narkolepsie. Ty můžou být způsobené třeba stresem, úzkostmi, depresí, některými léky nebo jinými zdravotními problémy.
Důsledky neléčené apnoe
Když necháte spánkovou apnoe bez řešení, může vám pořádně zkomplikovat život a ohrozit vaše zdraví. Pravidelné přerušování dechu v noci a nekvalitní spánek vás během dne unaví tak, že se budete cítit jako mátoha. To se pak odrazí na vaší schopnosti soustředit se, zapamatovat si věci nebo se učit něco nového. Když se spánková apnoe dlouhodobě neřeší, můžete si zadělat na potíže se srdcem a cévami - třeba vysoký tlak, selhání srdce nebo dokonce mozkovou mrtvici. Navíc vás to může dostat do psychické nepohody, začnete být podráždění, úzkostní nebo skleslí. Takže pokud chrápete, budíte se lapáním po dechu nebo se přes den motáte únavou, je nejvyšší čas zajít za doktorem.
Diagnostika spánkové apnoe
Když vás trápí spánková apnoe, tedy opakované zástavy dechu během spánku, je důležité co nejdřív zajít k doktorovi a nechat si udělat pořádné vyšetření. Nejdřív si s vámi lékař promluví o vašich potížích, probere zdravotní historii a prohlédne vás. Abyste věděli na čem přesně jste a jak moc je situace vážná, budete muset strávit noc ve spánkové laboratoři. Tomuhle vyšetření se říká polysomnografie a sleduje se při něm spousta věcí - jak pracuje váš mozek, jak se vám hýbou oči, jak vám bije srdce, jak dýcháte a kolik máte v krvi kyslíku. Podle toho, co tohle noční měření ukáže, vám doktor řekne, co přesně vám je a jak by se to mělo léčit. Možností léčby je víc a záleží na tom, jak moc je to u vás vážné. Někdy stačí zhubnout, nepít tolik alkoholu a kávy, jindy je potřeba speciální přístroj CPAP, který vám v noci pomáhá správně dýchat.
Možnosti léčby
Jak léčit spánkovou apnoi a problémy se spánkem záleží hlavně na tom, jak moc vážné potíže máte a co je vlastně trápí. Když máte mírnější formu spánkové apnoe, často stačí změnit pár věcí v životě - shodit nějaké to kilo, večer si nedávat alkohol a kafe, a spát raději na boku. Taky je fajn dodržovat pravidelný režim - chodit spát a vstávat každý den stejně, před spaním se uklidnit nějakou příjemnou činností a zařídit si ložnici tak, aby byla tmavá a tichá.
Když je spánková apnoe horší, většinou je potřeba speciální přístroj CPAP, který vám při spaní pomáhá dýchat tím, že jemně vhání vzduch do dýchacích cest. Někdy pomůže i speciální zubní pomůcka, která drží jazyk a čelist ve správné poloze. V některých případech se dá uvažovat i o operaci.
Pokud vás trápí jiné potíže se spaním, třeba nespavost, syndrom neklidných nohou nebo narkolepsie, léčba se soustředí hlavně na to, aby se vám lépe spalo a zmírnily se příznaky. Často pomáhá psychoterapie zaměřená na nespavost, léčba světlem nebo různá relaxační cvičení. Když je potřeba, doktor může předepsat i prášky na spaní, hlavně při akutní nespavosti. Ale pozor - léčit se na vlastní pěst není dobrý nápad. Když máte pocit, že máte spánkovou apnoi nebo jiný problém se spaním, radši zajděte k doktorovi.
Životní styl a domácí péče
Problémy se spánkovou apnoí dokážou pořádně zkomplikovat život každému z nás. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak si s tímto trápením poradit. Klíčem k úspěchu je především změnit své každodenní návyky a upravit prostředí, ve kterém spíme. Pokud máte nadváhu, je dobré začít právě tady - hubnutí totiž může příznaky apnoe výrazně zmírnit. I lehké pohybové aktivity dělají divy - budete lépe spát a přes den se budete cítit mnohem svěžejší. Dejte si pozor na to, co jíte před spaním. Vynechte těžká jídla a raději se vyhněte i alkoholu a kávě, které můžou narušit váš spánek. Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i když máte volno. V ložnici by mělo být příjemně - tedy ticho, tma a čerstvý vzduch.
Spánková hygiena a tipy
Kvalitní spánek je základ našeho zdraví, ale bohužel řada z nás se potýká se spánkovou apnoí. Naštěstí existují způsoby, jak si můžeme dopřát lepší odpočinek a zmírnit nepříjemné projevy této poruchy. Klíčem k úspěchu je dodržovat několik osvědčených pravidel. Nejdůležitější je pravidelnost - zkuste si nastavit pevný čas pro usínání a vstávání, který budete dodržovat i o víkendu. Vaše tělo si na tento rytmus rychle zvykne. Před spaním si dopřejte chvilku klidu - relaxační koupel, pěknou knížku nebo příjemnou hudbu. Vyhněte se naopak obrazovkám a stresujícím situacím, které vás spíš rozhodí. Myslete taky na to, kde spíte. Ideální ložnice je příjemně chladná, kolem 18 stupňů, tmavá a dobře větraná. Pohodlná matrace a polštář jsou samozřejmostí - koneckonců na nich strávíte třetinu života. Když se budete držet těchto jednoduchých rad, určitě pocítíte zlepšení. Spánková apnoe vás sice možná úplně neopustí, ale její příznaky by měly být mírnější a váš spánek kvalitnější.
Kdy navštívit lékaře?
Trápí vás chrápání nebo si myslíte, že máte spánkovou apnoi? Neváhejte a navštivte lékaře. Ten dokáže zjistit, co přesně způsobuje vaše potíže se spánkem a navrhne nejlepší způsob léčby. Když se spánková apnoe neodhalí a neléčí včas, může to vést k vážným zdravotním komplikacím - od vysokého tlaku přes srdeční potíže až po mozkovou příhodu nebo deprese.
Zpozorněte, pokud u sebe nebo svého partnera během spánku zaznamenáte:
Dušení nebo lapání po dechu
Delší přestávky v dýchání
Výraznou ospalost přes den
Horší soustředění
Bolesti hlavy po probuzení
Časté výkyvy nálad
Spánkovou apnoi lze často zlepšit úpravou životosprávy - například snížením váhy, omezením alkoholu před spaním nebo spánkem na boku. Někdy je ale potřeba sáhnout po speciálních pomůckách, třeba CPAP přístroji, který během spánku udržuje průchodné dýchací cesty.
Publikováno: 01. 02. 2025
Kategorie: zdraví