Protifař: Tajemství, které vám změní život.

Protifar

Co je to protifar

Protifary jsou dneska všude kolem nás - ty padělky značkového zboží, co je vidíte na každém rohu. Ať už jde o hadry, boty, kabelky nebo třeba parfémy, všechno se dá sehnat jako fejk. Jasně, stojí to míň než originál, ale kvalita je většinou na prd. A není to jen tak, že by vám třeba praskly boty - některý ty padělky můžou být fakt nebezpečný. Vezměte si třeba takovou padělanou kosmetiku - nikdy nevíte, co tam namíchali za svinstvo, a pak se divíte, že vám naskáče vyrážka nebo něco horšího. Navíc tím, že kupujete protifary, vlastně podporujete tu celou šedou ekonomiku a kašlete na práva těch, co ty věci skutečně vymysleli. Proto když nakupujete, dávejte bacha. Koukejte, jak je věc udělaná, jak vypadá balení, a když je něco podezřele levný, tak to asi nebude jen tak. Radši si připlatit za originál, než pak litovat.

Historie a původ názvu

Protifar a jeho působení v našich zemích je kapitola sama pro sebe. Když se řekne protifar, většině z nás se vybaví dávné časy vojenské slávy, kdy tihle důstojníci veleli jednotkám na bitevních polích. Jenže jak vlastně vzniklo tohle zvláštní označení a co přesně taková funkce obnášela?

Když se podíváme do historie, zjistíme, že kořeny slova protifar sahají k německému výrazu Profoss. Takhle se říkalo vojákům, kteří měli na starosti vojenskou policii. Byli to ostřílení a důvěryhodní chlapi, kteří drželi vojsko zkrátka a dohlíželi na to, aby se všichni chovali podle pravidel - ať už v kasárnách nebo uprostřed bitevní vřavy. Z německého Profoss se časem vyvinul náš protifar a s ním přišla i spousta nových povinností. Protifar nebyl jen tak ledajaký voják - byl to respektovaný strážce pořádku, který měl v armádě poslední slovo.

Použití protifaru

Protifar je spolehlivý ochranný nátěr, který skvěle funguje proti korozi kovových povrchů. Stačí ho nanést na pořádně vyčištěný a odmastěný kov a vytvoří takovou neviditelnou bariéru, která nedovolí vlhkosti ani agresivním látkám, aby se dostaly k povrchu. Dneska už protifary najdete všude - od staveb přes výrobu strojů až po auta.

Na trhu je spousta různých protifarů a každý má něco do sebe. Nejvíc se asi používají ty syntetické, epoxidové a polyuretanové. Když si vybíráte protifar, musíte hlavně přemýšlet o tom, kde ho budete používat a jak dlouho by měl vydržet.

Nanášení protifaru je docela jednoduché - můžete použít štětec, váleček nebo to prostě nastříkat. Hlavní je dát tam pořádnou vrstvu, aby to opravdu chránilo. Jakmile to zaschne, máte jistotu, že se ke kovu koroze jen tak nedostane.

Typy protifaru na trhu

Na českém trhu najdete spoustu různých protifaru, ze kterých si určitě vyberete podle vašich konkrétních potřeb. Abyste zvolili ten nejlepší, je fajn vědět, jaké druhy vlastně existují.

Výrobek Energetická hodnota na 100g Obsah bílkovin na 100g
Protifar Informace není dostupná Informace není dostupná
Hovězí maso (libové) 143 kcal 26 g
Kuřecí prsa (bez kůže) 110 kcal 23 g

Nejčastěji se setkáte se spreji, pěnami a prášky. Spreje jsou super volba - snadno se s nimi zachází a působí rychle, hlavně když potřebujete uhasit menší oheň. Pěny zase fungují skvěle na hořící tekutiny, protože se hezky rozlijí po povrchu a udusí plameny i na větší ploše. S prášky si poradíte prakticky s každým ohněm, dokonce i s elektrickým.

K tomu všemu můžete sáhnout i po speciálních věcech - třeba po hasicí dece nebo hasičáku do auta či kuchyně. Když si budete vybírat, myslete hlavně na to, jaký typ ohně byste mohli řešit a kde by k němu mohlo dojít.

Výhody a nevýhody

Protifar je speciální nátěr na dřevo, který dokáže zvýraznit jeho přirozenou krásu a strukturu. Můžeme si vybrat ze dvou základních variant - průhledné nebo krycí. Průhledný protifar nechá vyniknout kresbu dřeva, zatímco ho jemně probarvuje. Krycí varianta vytvoří na povrchu neprůsvitnou vrstvu, která dřevo kompletně zakryje.

Každá varianta protifaru má své plusy i mínusy. K přednostem patří pestrá paleta barevných odstínů a jednodušší nanášení než u klasických laků. Protifar navíc pomáhá chránit dřevo před vlhkem a škodlivými UV paprsky. Mezi slabší stránky ale patří menší odolnost vůči škrábancům a oděru. Barva protifaru také postupně bledne, hlavně když je vystavená sluníčku. Proto se doporučuje nanést ještě vrchní průhledný lak, který zajistí lepší ochranu. Než se rozhodnete pro konkrétní protifar, zamyslete se nad tím, v jakých podmínkách bude dřevo používané.

Alternativy k protifaru

Kdo se někdy setkal s nepříjemnou bolestí v krku, určitě zná protifar. Ne každému ale tenhle lék sedí, a proto je fajn vědět o dalších možnostech, jak si ulevit. Naštěstí máme na výběr spoustu jiných variant, které dokážou pomoct stejně dobře. Spousta lidí přísahá na obyčejné kloktání se slanou vodou - otok ustoupí a bolest se zmírní. Pro lepší účinek můžete do vody přidat trochu jedlé sody. Hodně oblíbené jsou taky bylinné pastilky, třeba se šalvějí, která působí proti zánětu, nebo s mentolem - ten krásně chladí a zklidňuje. Když dáváte přednost běžným lékům z lékárny, můžete zkusit přípravky s lokálními anestetiky, které krk znecitliví a uleví od bolesti. Jen nezapomeňte si přečíst příbalový leták a dodržovat správné dávkování. Kdyby vás bolelo v krku déle než tři dny, nebo se objevila horečka či jiné vážnější příznaky, zajděte radši k doktorovi. Ten zjistí, co za tím vězí, a navrhne nejlepší způsob léčby.

Bezpečnostní opatření

Když pracujete s protipožárními nátěry a protifárami, musíte myslet hlavně na bezpečnost. I když tyto materiály dobře chrání před požárem, jejich použití vyžaduje určitá bezpečnostní pravidla. Než začnete natírat, nezapomeňte pořádně vyvětrat místnost. V protifárách jsou totiž různé chemikálie, které by vám při vdechování mohly uškodit. Během práce si určitě vezměte ochranné pomůcky - rukavice na ruce, respirátor na pusu a nos, a brýle na oči. Tyhle věci vás ochrání před tím, aby se vám chemikálie nedostaly na kůži nebo do těla. A až budete hotovi, pořádně si umyjte ruce a obličej vodou a mýdlem.

Kde koupit protifar

Když sháníte protifary, máte spoustu možností. Najdete je v běžných prodejnách s barvami, ale taky ve speciálkách pro malíře a domácí kutily. Není to jen o tom, kde je to nejlevnější - musíte myslet i na to, jestli tam seženete přesně ten odstín, co potřebujete, a v dostatečném množství. Velké prodejny barev většinou nabízí víc druhů protifarů a odstínů, menší obchůdky se zase často specializují na určité značky.

Pokud si s výběrem protifaru nevíte rady, klidně se zeptejte prodavačů - jsou tam od toho, aby vám poradili. A než vyrazíte nakupovat, nezapomeňte, že protifar potřebuje čistý a suchý povrch. Mrkněte proto, jestli máte doma všechno ostatní - štětce, válečky, čím to budete ředit a taky nějaké ty pracovní rukavice a další ochranné věci.

Cena protifaru

Protifary najdete na trhu v různých cenových hladinách, které se odvíjí od více věcí. Hlavní roli hraje výrobce, z čeho jsou vyrobené, jak velké balení potřebujete a jaké mají další vlastnosti. Logicky, když sáhnete po známé značce s lepšími vlastnostmi jako je třeba ochrana proti dešti a slunci, připlatíte si.

Když se bavíme o cenách, tak za menší balení běžných protifarů dáte pár stovek, ale pokud chcete něco extra odolného ve větším balení, počítejte klidně s několika tisíci. Při výběru se ale nekoukejte jen na cenu - důležitá je hlavně kvalita a co od protifaru očekáváte. Kvalitní protifar není nejlevnější, ale když ho použijete, dřevo vydrží mnohem déle.

Než něco koupíte, mrkněte na ceny u různých prodejců, často můžete narazit na zajímavé slevy. Některé obchody dávají lepší cenu, když berete víc najednou, nebo mají v akci určité druhy. A nezapomeňte si předem přečíst, co o protifaru říkají ostatní, kteří ho už vyzkoušeli. Díky tomu lépe poznáte, jestli je to přesně to, co hledáte.

Publikováno: 17. 02. 2025

Kategorie: zdraví