Kvasinková infekce? Tohle na ni zabírá!
Příznaky kvasinkové infekce
Kvasinkové infekce trápí spoustu z nás a není se za co stydět. Tyhle nepříjemné potíže potkají během života skoro každého. Když se objeví první náznaky jako svědění, pálení nebo podráždění, je dobré zbystřit. Někdy to může být jen lehké, jindy dost nepříjemné, a často se přidá i zarudnutí, otok nebo výtok.
Každá část těla může reagovat trochu jinak. Třeba v pochvě se většinou objeví bělavý tvarohovitý výtok, zatímco v puse můžou být vidět bílé povlaky na jazyku nebo tvářích. Jakmile si něčeho takového všimnete, zajděte radši k doktorovi. Ten nejlíp pozná, o co přesně jde a jak na to.
Není dobrý nápad zkoušet si pomoct na vlastní pěst - mohlo by to být spíš k horšímu. Doktor vám předepíše správné léky proti kvasinkám, které ty potíže zmírní. A pro příště - hodně pomáhá dbát na hygienu, nosit vzdušné oblečení a vyhýbat se věcem, které by mohly dráždit.
Příčiny přemnožení kvasinek
Kvasinkové infekce jsou sice otravné, ale bohužel docela časté. Zajímá vás, proč se občas kvasinky tak přemnoží a dělají nám pak problémy? Je to vlastně docela složité. Když máme oslabenou imunitu, jsme na tom biti. Nemoci nebo stres nás oslabují a tělo pak hůř bojuje s infekcemi, včetně kvasinek. Velký průšvih jsou taky antibiotika. Ty sice zabijí bakterie, jenže tím naruší přirozenou rovnováhu v těle a kvasinky toho hned využijí a začnou se množit jak o závod. Hormony taky dělají svoje - ať už při menstruaci, v těhotenství nebo během přechodu, všechno tohle mění prostředí v pochvě a kvasinkám se pak líp daří. No a když má někdo třeba cukrovku, může to taky pěkně zavařit, protože kvasinky se pak množí jak splašené.
Volně prodejné léky
Trápí vás kvasinkové potíže? V lékárně seženete spoustu účinných přípravků bez předpisu. Můžete si vybrat mezi vaginálními tabletami nebo různými krémy a mastmi - všechny obsahují látky, které kvasinky spolehlivě zničí. Než ale začnete cokoli používat, nezapomeňte si důkladně přečíst příbalový leták. Je fakt důležité dodržet správné dávkování a nepřerušovat léčbu předčasně. Když se potíže nelepší ani po dobrání celé kúry, zajděte radši k doktorovi. A protože se kvasinky rády vracejí, myslete na prevenci - základem je pořádná hygiena a vzdušné bavlněné prádlo.
Léky na předpis
Když vás trápí kvasinky, neváhejte zajít k doktorovi. Ten vám po vyšetření napíše ty správné léky, co s tím zatočí. Na kvasinkovou infekci se většinou používají speciální protiplísňové přípravky. Můžete je dostat jako tabletky, různé krémy nebo třeba čípky. Jaký lék dostanete a kolik ho máte brát, to záleží na tom, jak moc je infekce rozvinutá a taky na vašem zdraví. Hlavně nezapomeňte brát léky přesně tak, jak vám doktor řekl.
Léčba | Dostupnost | Účinnost | Vedlejší účinky |
---|---|---|---|
Clotrimazol (Canesten) | Volně prodejný | Vysoká | Mírné (svědění, pálení) |
Flukonazol (Diflucan) | Na předpis | Velmi vysoká | Vzácné (bolesti hlavy, nevolnost) |
Probiotika (laktobacily) | Volně prodejný | Nízká až střední | Minimální |
Domácí prostředky
Trápí vás kvasinkové onemocnění a nevíte si rady? Mnoho lidí sahá po přírodních řešeních, která mají po ruce doma. Běžně se doporučuje aplikovat nebo jíst jogurt s probiotickými kulturami. Pomoci může i výplach zředěným jablečným octem, ale pozor - musí být správně naředěný, jinak by mohl podráždit citlivou pokožku. Skvělé účinky má také kokosový olej, který přirozeně působí proti kvasinkám. Nezapomeňte ale, že domácí léčba nemůže nahradit odbornou péči. Když se stav do několika dnů nelepší nebo se dokonce zhoršuje, určitě navštivte lékaře. I když se kvasinková infekce dá dobře vyléčit, nikdy ji neberte na lehkou váhu.
Kvasinková infekce je jako nepříjemný host, který se nechce nechat vyprovodit. Důležité je nasadit léčbu včas a dodržovat ji, jinak se může stát, že se u vás zabydlí natrvalo.
Zdena Procházková
Prevence kvasinkových infekcí
Co pomáhá proti kvasinkám? Když vás trápí kvasinková infekce, ať už v intimních partiích nebo na kůži, není to nic příjemného. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak se jí zbavit. Základem je správná hygiena - to je jasné. Po bazénu nebo cvičení se hned převlečte do suchého, protože vlhko je pro kvasinky jako ráj. Dejte si pozor na běžná mýdla a sprchové gely, můžou více uškodit než pomoct. Pro intimní hygienu sáhněte radši po speciálních přípravcích s kyselým pH. Hodně záleží i na tom, co jíte. Kvasinky přímo zbožňují sladké, tak s cukry opatrně. Místo toho si dopřejte kvalitní jogurty s probiotiky, které pomáhají udržet správnou rovnováhu. Když se vám kvasinky často vrací, zajděte si k doktorovi na konzultaci.
Kdy navštívit lékaře
Pokud se u vás objeví kvasinková infekce, někdy je potřeba zajít k doktorovi. Hlavně když ji máte poprvé a nejste si jistí, co to vlastně je. Taky když domácí léčení po týdnu nezabírá, měli byste se objednat na vyšetření. Doktor se na to podívá a řekne vám, jak to nejlíp léčit. Stává se, že se kvasinkové infekce vrací pořád dokola. To je pak důležité přijít na to proč a začít tomu předcházet. Když budete chodit na pravidelné prohlídky, doktor vám pomůže držet infekci na uzdě a vyhnout se problémům. I když jsou kvasinkové infekce otravné, dají se vyléčit, když se začnou řešit včas a správně. Proto nepřehlížejte varovné signály a radši zajděte k lékaři, když si nejste jistí.
Publikováno: 23. 02. 2025
Kategorie: zdraví